O nas

ARCHITEKTONICZNE ATELIER GIERLOTKA „ARAG KATOWICE” jest prowadzone przez Grzegorza Gierlotkę - przedstawiciela trzeciego pokolenia architektów w rodzinie.

 

Pierwszym architektem został  Karol Gierlotka, który w roku 1952 ukończył Wydział Architektury Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie.  Od 1953 r. do przejścia na emeryturę pracował jako projektant w Biurze Projektów Budownictwa Ogólnego „MIASTOPROJEKT- KATOWICE”. Jest autorem i współautorem wielu projektów i realizacji: osiedli mieszkaniowych ( w Katowicach Ligocie, Piekarach Śląskich, Dąbrowie Górniczej i Sosnowcu), szkół , domów wczasowych (w Wiśle i Świeradowie-Zdroju) oraz obiektów służby zdrowia. W ramach własnej działalności zaprojektował kościoły: w Katowicach-Brynowie, Katowicach-Piotrowicach, Bojszowach, Przegędzy oraz wiele  wnętrz kościołów utrzymanych w duchu  zaleceń posoborowych.

 

Kolejnym architektem został syn Karola – Marek Gierlotka,  który  w roku 1979 ukończył studia na Wydziale Architektury i Urbanistyki Politechniki Śląskiej w Gliwicach. W latach 1979 – 1989 pracował w Biurze Projektów Budownictwa Ogólnego „MIASTOPROJEKT- KATOWICE” w pracowni arch. Stanisława Kwaśniewicza. Po wygranym konkursie na nowy gmach Biblioteki Śląskiej  wraz ze współautorami projektu arch. Jurandem Jareckim i arch. Stanisławem Kwaśniewiczem w roku 1989  założył pracownię Architektoniczne Atelier Realizacyjne  „ARAR” w celu opracowania projektu i  realizacji budynku Biblioteki Śląskiej. Od roku 2000  prowadził własną działalność projektową w ramach Architektonicznego Atelier Marek Gierlotka. Wraz z arch. Jurandem Jareckim jest współautorem zrealizowanego projektu Biblioteki Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach i rozbudowy SDH „Skarbek”. Samodzielnie zaprojektował m.in. realizacje: kilku osiedli domów jednorodzinnych, kościoły w Częstochowie i w Chorzowie-Maciejkowicach, zespoły przychodni specjalistycznych w Katowicach i Będzinie, szpital okulistyczny w Chorzowie, przestrzeń publiczną – skwery i park w Zabrzu, trzy biogazownie rolnicze.

 

Architekt Grzegorz Gierlotka - syn Marka - to jeden z dwóch przedstawicieli trzeciego pokolenia  architektów w tej rodzinie. W roku 2011 ukończył Politechnikę Śląską w Gliwicach na Wydziale Architektury i Urbanistyki. Razem z ojcem Markiem współpracuje  w ramach własnej pracowni Architektoniczne Atelier Gierlotka  „ARAG.KATOWICE” w której prowadzą zespół zdolnych i kreatywnych architektów.

 

„ARAG KATOWICE” jest więc pracownią  projektową zbudowaną  na silnym fundamencie wiedzy i doświadczenia  zdobytych i przekazywanych przez kolejne pokolenia  architektów; współpracującą z kompetentnymi i pomysłowymi projektantami branżowymi oraz ze specjalistami w zakresie kosztorysów, nadzorów budowlanych, deweloperstwa, obsługi nieruchomości, projektów wnętrz, wizualizacji, animacji. Nasza kreatywność została doceniona szeregiem nagród oraz co dla nas najważniejsze, rzeszą zadowolonych klientów.  

 Jako architekci wywodzący się ze Śląska, posiadamy doświadczenie projektowania na trudnych i wymagających terenach górniczych i górzystych.

 Każde zlecenie wykonujemy kompleksowo oraz z największą starannością i profesjonalizmem.